نوع خبر 
 
منشور عقاید امامیه: شرحی گویا و مستدل از عقاید شیعه اثنی عشری در یکصد و پنجاه اصل
معرفی کتاب
در سال های اخیر گرایش به دین و معنویت در جوامع بشری رو به افزایش بوده است. این مساله با اینکه پدیده بسیار مبارکی است اما گرفتار شدن در دام کسانی که دین را وسیله رسیدن به مقاصد شوم خود کرده اند، آفتی است که این موج معنویت گرایی را تهدید می نماید. در این میان لازم است عقاید اساسی مذهب شیعه در قالب تعدادی گزاره های محدود به صورت کاملا شفاف ارائه شود تا راه را برای تهمتهای ناروا به این مذهب ببندد.
این منشور به جهانیان اعلام می کند که اصول عقاید و معارف دینی اهل بیت – علیهم السلام – در قلمرو عقیده و عمل، همین است که در این منشور آمده است و هر نوع مطلبی که به این مذهب نسبت داده شده و با اصول و مفاهیم مندرج در آن مطابق نباشد تهمتی بیش نبوده و هیچ گونه اعتباری نخواهد داشت. این منشور در بر دارنده کلیاتی است در مورد طرق معرفت و شناخت و همچنین بینش اسلام نسبت به انسان و جهان.
بنای نویسنده در این منشور بر فشرده گویی است که البته به بیان ساده آن لطمه ای وارد نیاید و برای عموم قابل استفاده باشد. لذا نویسنده تلاش نموده است تا کلیات عقاید شیعی را در 150 اصل بیان نماید.

گزیده کتاب
اصل یکصد و شانزدهم: از جمله تعالیم اسلامی، باز بودن درِ توبه به روی بندگان گنهکار است. زمانی که انسان گنهکار جداً از کار زشتی که انجام داده نادم شد، فضای روح او را توجه به خداوند و تضرع به درگاه او پر می سازد و از صمیم قلب تصمیم می گیرد که دیگر گرد آن عمل ناروا نگردد، خداوند مهربان نیز توبه او را با شرایطی که در کتب کلامی و تفسیری بیان شده است، می پذیرد... کسانی که از آثار تربیتی توبه و اعتقاد به شفاعت آگاه نیستند تصور می کنند باز شدن باب این دو به روی گناهکاران، نوعی تشویق به گناه است! در حالیکه آنان از این نکته غافل اند که بسیاری از انسانها هر یک به شکلی ، آلوده به برخی گناهان اند و کمتر انسانی یافت می شود که در طول عمر خویش، گرد گناه نگردیده باشد. بنابراین چنانچه باب توبه به روی افراد باز نباشد... چاه یأس از رحمت الهی دهان می گشاید و انسانها را اژدها وار به کام خویش می کشاند.

 

دوشنبه 13 دى 1395  13:54

آخرين تاريخ بازديد : جمعه 5 خرداد 1396  10:41:14
تعداد بازديد از اين خبر : 204
کدخبر : 14716

اوقات شرعی