اعلام رتبه دانشگاه‌های 5 کشور در حال توسعه

۳۱ خرداد ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۵ کد : ۳۹۴۰ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۳۴۷
سرپرست ISC با اعلام جدید ترین رتبه بندی دانشگاه های کشور های حوزه بریکس اظهار داشت: دانشگاه های جمهوری خلق چین در رتبه بندی QS ویژه کشورهای بریکس (BRICS) شامل برزیل، روسیه، هندوستان، چین و آفریقای جنوبی به عنوان دانشگاه های ممتاز در رأس دانشگاه های این کشورها قرار دارد.
 

به گزارش پایگاه خبری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر جعفر مهراد با اعلام این خبر افزود: در حال حاضر اقتصاد جهان در دستان بازیگران سنتی و تاریخی یعنی آمریکا، اروپا و ژاپن قرار ندارد. برای رقابت با کشورهای پیشرفته، این کشورها که از نظر اقتصادی رشد پر سرعتی را تجربه می کنند به نظام های دانشگاهی تراز اول نیاز دارند. 

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ادامه داد: در رتبه بندی بریکس در بین 10 دانشگاه برتر، 6 دانشگاه به چین، 2 دانشگاه به برزیل و یک دانشگاه به هریک از کشورهای روسیه و آفریقای جنوبی تعلق دارد. رتبه بندی بریکس 200 دانشگاه ممتاز این کشورها را معرفی کرده است که چین با 71 دانشگاه در مقام نخست و روسیه با 53 دانشگاه در مقام دوم قرار دارد.

وی افزود: به علاوه، در بین 50 دانشگاه برتر نظام رتبه بندی بریکس، چین با 21 دانشگاه، برزیل با 10 دانشگاه، هندوستان با 9 دانشگاه و روسیه با 7 دانشگاه حضور دارند.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ادامه داد: 10 دانشگاه اول رتبه بندی بریکس شامل دانشگاه های شینگهوا و پکن به ترتیب رتبه های اول و دوم در چین، دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو در روسیه رتبه سوم، دانشگاه علوم و فناوری چین رتبه چهارم، دانشگاه فودان و دانشگاه نانجینگ در چین به ترتیب رتبه های پنجم و ششم، دانشگاه سائوپالو در برزیل رتبه هفتم، دانشگاه شانگهای چین رتبه هشتم، دانشگاه کامپیناس و دانشگاه کیپ تون به ترتیب در برزیل و آفریقای جنوبی هر یک حائز رتبه نهم هستند.

وی با بیان این نکته که توسعه آموزش عالی در 20 سال گذشته در چین بسیار چشمگیر و موفقیت آمیز بوده است، تاکید کرد: دانشگاه هایی مانند شینگهوا و پکن اکنون در بین مهمترین تولید کنندگان تحقیقات علمی جهان قرار دارند. چین بودجه تحقیق و توسعه خود را از سال 2008 میلادی به این سو به طور متوسط 18 درصد افزایش داده است.

مهراد افزود: وزیر جدید دانشگاه های هندوستان بودجه آموزش این کشور را تا 6 درصد از تولید ناخالص داخلی که اکنون کمتر از 4 درصد است، هدف گذاری کرده است. ایرانا انتظار دارد با این هدف دانشگاه های هندوستان ارتقاء یافته و فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور از بازار کار این کشور سهم قابل توجهی را به خود اختصاص دهند.

سرپرست ISC یادآور شد: روسیه طرح هایی را برای ارتقاء 5 دانشگاه و حضور در بین 100 دانشگاه برتر جهان تا سال 2020 برنامه ریزی کرده است، در حالیکه هندوستان در این بخش اعلام کرده است که انتظار می رود 14 دانشگاه از دانشگاه های این کشور جزو 100 دانشگاه برتر جهان شود.

مهراد خاطرنشان کد: در این موقعیت که دولت های غربی به خاطر رکود و فشارهای اقتصادی، سرمایه گذاری اندکی را در دانشگاه های خود به عمل می آورند، دولت های بریکس برای حضور موثر در رتبه بندی های بین المللی و قرار گرفتن تعدادی از دانشگاه های این کشورها در جمع دانشگاه های تراز اول جهان برنامه ریزی کرده اند.

 

پایان خبر

 


نظر شما :