آخرین اخبار

برگزاری شورای تخصصی فرهنگی – اجتماعی واحد تهران مرکزی

برگزاری شورای تخصصی فرهنگی – اجتماعی واحد تهران مرکزی

۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۰۹:۱۸ اخبار و رویدادها
برگزاری شورای تخصصی فرهنگی – اجتماعی واحد تهران مرکزی شورای تخصصی فرهنگی- اجتماعی واحد تهران مرکزی با حضور مشاور ریاست واحد تهران مرکزی و دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای آزاد اسلامی استان تهران، معاون دانشجویی و فرهنگی ، مدیر کل فرهنگی اجتماعی ، مسئول بسیج اساتید ، دبیر هم اندیشی اساتید ، نماینده اساتید واحد و مسئول بسیج دانشجویی در روز دوشنبه مورخ ۲۷/۱/۹۷ برگزار گردید . در این جلسه پس از ارائه سیاستگذاری های فرهنگی در دانشگاه موارد زیر به تصویب رسید: برگزاری نشست های تخصصی فرهنگی « نقش حجاب و عفاف در حقوق شهروندی و امنیت ملی »، « نماز و آسیب های اجتماعی » ،« ایجاد نشاط و شادکامی در دانشجو » ، « زندگی جوانان امروز و الگوی حضرت فاطمه زهرا (س) »، « اسوه تاریخ زنان حضرت فاطمه (س) » ، « سبک زندگی و ضرورت بازنگری و اصلاح آن بر اساس تعالیم مبین اسلام » ، « زن در آیینه قرآن » ، « مدیریت بحران » ، «زن پس از انقلاب اسلامی» ، « نفاق از منظر قرآن » و « حلقه های معرفت با محوریت انتظار موعود » ، برگزاری مراسم « ولادت حضرت زهرا (س) » به تصویب رسید . در ادامه جلسه موارد دیگری از قبیل برگزاری مسابقات فرهنگی و قرآنی « دلنوشته ای از تبریک عید نوروز به ساحت مقدس امام زمان (عج) » و کتابخوانی با عنوان « توصیه های اقتصادی معصومین برای زندگی بهتر» ، برپایی نمایشگاه عکس « تصاویری از حادثه ساختمان پلاسکو، زلزله کرمانشاه و کشتی سانچی »، نقد و اکران مستند « سیره تبلیغی امام موسی صدر» و اکران فیلم «به وقت شام »، چیدمان سفره هفت سین به منظور پاسداشت سنتهای ملی ، تجلیل از دانشجویان فعال فرهنگی ، تهیه چهل حدیث از ائمه اطهار علیهم السلام ، برپایی محفل انس با قرآن کریم ، برگزاری همایش کوه پیمایی به منظور افزایش سطح نشاط و برگزاری زیارت حرم شاه عبدالعظیم الحسنی (ع) ویژه کارکنان با خانواده نیز مورد تصویب قرار گرفت .
برگزاری جشن عید مبعث  در نمازخانه ستادی و دانشکده های واحد تهران مرکزی

برگزاری جشن عید مبعث در نمازخانه ستادی و دانشکده های واحد تهران مرکزی

۲۶ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۶:۲۹ اخبار و رویدادها
برگزاری جشن عید مبعث در نمازخانه ستادی و دانشکده های واحد تهران مرکزی به همت معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی جشن عید مبعث ، سالروز بعثت پیام آور رحمت ، ناجی بشریت و منادی وحدت حضرت محمد رسول ا...(ص) با حضور مسئولین وکارکنان حوزه ستادی در روز یکشنبه مورخ ۲۶/۱/۹۷ در بین الصلاتین نماز جماعت ظهر و عصر برگزار گردید. از دیگر برنامه های این مراسم مولودی خوانی برادر حسین حبیبی مداح اهل بیت علیهم السلام و برگزاری مسابقه فرهنگی و ارائه هدایا به برگزیدگان بود. در این راستا به همت اداره دانشجویی و فرهنگی دانشکده های واحد تهران مرکزی مراسم جشنی در کلیه دانشکده های واحد با اجرای برنامه هایی از قبیل : برگزاری سخنرانی پیرامون مبعوث شدن آن حضرت، برگزاری محفل انس با قرآن کریم ، برگزاری مسابقه فرهنگی و اهدای جوائز به برگزیدگان مسابقه ، برگزاری نشست تخصصی فرهنگی تحت عنوان رسول مهربانی ، مولودی خوانی توسط مداحان اهل بیت علیهم السلام و برپایی ایستگاه صلواتی برگزار گردید .
برگزاری سخنرانی به مناسبت روز ملی فناوری هسته ای  در ساختمان ستادی واحد تهران مرکزی

برگزاری سخنرانی به مناسبت روز ملی فناوری هسته ای در ساختمان ستادی واحد تهران مرکزی

۲۱ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۱:۴۹ اخبار و رویدادها
برگزاری سخنرانی به مناسبت روز ملی فناوری هسته ای در ساختمان ستادی واحد تهران مرکزی به همت معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و با همکاری و مشارکت معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران سخنرانی به مناسبت روز ملی فناوری هسته ای با حضور مسئولین و جمعی از کارکنان حوزه ستادی در روز دوشنبه مورخ ۲۰/۱/۹۷ در ساختمان ستادی برگزار گردید . حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا وفایی معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران بااشاره به اهمیت روز ملی انرژی هسته ای ، سالگرد دستیابی به سوخت کامل هسته ای که می تواند آینده نظام و کشور را حفظ کند با استنادبه تاریخچه استفاده از انرژی هسته ای ، بیان داشت اتم واژه ای یونانی است و ذره ای است که قابل تقسیم نباشد و اگر بتوانند اتم را بشکافند در اتم در هر ثانیه حرکتهایی رخ خواهد داد و نیروی عظیمی از آن قابل استفاده خواهد بود . ایشان در ادامه صحبتهای خود اذعان داشت ۴۰درصد از انرژی هسته ای در بحث غنی سازی و ۲۰ درصد در تهیه مواد بهداشتی و حدود نود درصد کاربردی تخریبی و نظامی دارد . وی عنوان نمود که دو سوم نیروگاهها قبلا طراحی شده بود و بعد از یک وقفه ۱۴ ساله به دلیل تحریم های موجود ، دوباره توانستیم به چرخه کامل آن دست بابیم و انرژی هسته ای تولید کنیم . ملت ایران برای تثبیت خودش باید ایستادگی و مقاومت کند تا بتواند جزء کشورهایی باشد که دارای صنعت انرژی هسته ای است . برای آن که بتوانیم انرژی هسته ای داشته باشیم ، باید بسیاری از مشکلات ، سختی ها و فشارهای بین المللی را تحمل کنیم . وی یادآور شد با هدایت های مقام معظم رهبری در بحرانهای مختلف نظام ، صنایع را گسترش دادیم ومی توانیم با ایستادگی در برابر دشمنان ، آنان را مجبور به عقب نشینی کنیم و در مسائل مربوط به انرژی هسته ای پیشرفت خود را تضمین کنیم و ما به سمت این صنعت که آینده نظام را تضمین می کند پیش خواهیم رفت و ثابت می کنیم انرژی هسته ای صلح آمیز است .
برگزاری مراسم روز درختکاری  در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

برگزاری مراسم روز درختکاری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۰:۳۵ اخبار و رویدادها
برگزاری مراسم روز درختکاری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی همزمان با هفته درختکاری و کاشت درخت در سطح شهر به همت حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی و دفتر مشاوره و راهنمایی واحد تهران مرکزی مراسم روز درختکاری با حضور جمعی از معاونین واحد تهران مرکزی و مسئولین شهرداری منطقه ۲ تهران در روز چهارشنبه مورخ ۱۶/۱۲/۹۶ در مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم (ص) واحد برگزار گردید . این مراسم با هدف توسعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست انجام گردید و در این راستا ۵۰ اصله نهال در محوطه مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم (ص) واحد کاشته شد .
برگزاری مراسم تجلیل از فعالان و خادمان نماز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

برگزاری مراسم تجلیل از فعالان و خادمان نماز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۰:۳۳ اخبار و رویدادها
برگزاری مراسم تجلیل از فعالان و خادمان نماز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی به همت ستاد اقامه نماز معاونت دانشجویی و فرهنگی واحد تهران مرکزی مراسم تقدیر از امام جماعت برتر، تقدیر از فعالان و خادمان نماز جماعت در سطح واحد با حضور معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای آزاد اسلامی استان تهران ، مدیر کل فرهنگی و اجتماعی ، مدیر امور فرهنگی و فوق برنامه ، مسئولین ، روسا و جمعی از استادان ، کارکنان و دانشجویان واحد در روز یکشنبه مورخ ۲۰/۱۲/۹۶ در نمازخانه ساختمان ستادی واحد برگزار گردید . در این مراسم پس از قرائت قرآن کریم توسط آقای حسین حبیبی ، حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا توکلی معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای آزاد اسلامی استان تهران پیرامون ارزش برگزاری فریضه نماز جماعت و فعالان نماز مطالبی را ارائه نمود . ایشان با تأکید بر حضور مسئولین و روسا در نماز جماعت به تشریح مشکلات در باب نماز و نمازخانه ها پرداختند. ایشان تصریح کرد با تشکیل اتاق فکر در دانشکده ها با حضور دانشجویان راهکارهای جدید ارائه شده و مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و آمار مربوط به حضور دانشجویان در نمازخانه ها تقویت خواهد شد . وی در ادامه صحبتهای خود با اشاره به سخنان گوهر بار حضرت امام خمینی (ره) اظهار داشت : حضرت امام خمینی (ره) فرمودند : یکی از راهکارهای توجه به نماز این است که برای نماز خود وقت و ارزش قائل شویم و نیز فرمودند : شما نماز را همانند کسی بخوانید که می خواهد با نماز خداحافظی نماید . ایشان در خاتمه سخنان خود گفت : چنانچه می خواهید در توجه به نماز موفق باشید برنامه ای بگذارید و برای نماز خود وقت تعیین کنید . در انتهای مراسم از ۱۱۰ نفر از فعالان و خادمان نمازجماعت در سطح واحد تهران مرکزی و امام جماعت برتر با اهدای لوح و هدایا تقدیر و تجلیل بعمل آمد .
برگزاری نشست تخصصی  فرهنگی شیوه های دعوت به نماز  در مجتمع دانشگاهی ولیعصر(عج) واحد تهران مرکزی

برگزاری نشست تخصصی فرهنگی شیوه های دعوت به نماز در مجتمع دانشگاهی ولیعصر(عج) واحد تهران مرکزی

۲۰ اسفند ۱۳۹۶ | ۰۹:۲۱ اخبار و رویدادها
برگزاری نشست تخصصی فرهنگی شیوه های دعوت به نماز در مجتمع دانشگاهی ولیعصر(عج) واحد تهران مرکزی به همت ستاد اقامه نماز معاونت امور دانشجوئی و فرهنگی واحد تهران مرکزی نشست تخصصی فرهنگی با عنوان « شیوه های دعوت به نماز » ویژه استادان در روز سه شنبه مورخ ۱۵/۱۲/ ۹۶ در مجتمع دانشگاهی ولیعصر(عج) واحد تهران مرکزی برگزار گردید . در این نشست حجت الاسلام والمسلمین محمد رحیمی کارشناس ستاد اقامه نماز استان تهران در خصوص رسالت مهم دعوت به نمازمطالبی را مطرح نمود . ایشان ضمن اشاره به کیفیت نماز جامعه و شناخت موقعیت موجود ، محورهای اصلی نماز ، جایگاه نماز بین دستورات و فرامین دینی ، ارائه راهکارها و شیوه های دعوت به نماز ، شاخصه های اهمیت نماز گفت : نشانه نماز مقبول آن است که از نماز قبلی یک درجه بهتر باشد ، چنین نمازی رشد دهنده است . به ازای هر نماز ، می توانیم یک پله ، قدم به قدم کیفیت نماز را بالا ببریم . سه محور اصلی بحث نماز شامل چرا نماز ؟ ،چرا دعوت به نماز ؟و چگونه دعوت به نماز می باشد و جایگاه نماز در قطعه اول است . خداوند در قرآن کریم به سه موضوع و دستور الهی دین خدا ، کتب آسمانی و اقامه نماز توصیه و سفارش می کند . ایشان در ادامه سخنان خود تعداد سفارش به امر اقامه نماز را در قرآن کریم بیشترین سفارش دانست و اذعان داشت واژه صلواه ۹۸ بار، واژه عبادت ۲۷۵ بار و واژه ذکر ۲۹۹ بار در قرآن تکرار شده است . امر به نماز ۱۲ بار به صورت جمعی و ۵ بار به صورت فردی در قرآن کریم آمده است . وی در خصوص شاخصه های اهمیت نماز به محوریت نماز در امور مادی ، محوریت نماز در دین ، تکرار معنادار واژه صلوه در قرآن و روایات ، حساسیت شیطان نسبت به نماز ، اشاره نمود و برطبق منویات مقام معظم رهبری بر سه شاخصه همگانی شدن نماز ، تبیین اهیمت نماز و آسان شدن دسترسی به نماز در ترویج نماز تأکید نمود و دلیل دعوت به نماز را در کامل شدن نماز فرد ، رسیدن به یک مقام الهی ، اقامه نماز در راستای اهداف تربیتی ، نقش آفرینی در عالم و کاهش آسیب های اجتماعی دانست و و رسیدن به مقام بالای الهی شامل محسنین ( کسانی که در راه خدا مالشان را انفاق می کنند )، متقین ، مخبتین ( افرادی که نور چشمی های خدا هستند ) ،مفلحین ( کسانی که اهل اقامه کننده نماز هستند و مومنین می باشد . وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت دین به دنبال آن است که افراد جامعه را فرهنگ پذیر کند و دعوت از طریق تغییر نگاه نسبت به دین و شناخت صحیح و دقیق از گیرنده از ارکان ابلاغ و دعوت است . ایشان تصریح کرد : از الزامات اصول دعوت آن است که با توجه به نوع مخاطب ، نوع و شیوه دعوت به نماز باید متفاوت باشد و مخطب شناسی روان شناختی ، مخاطب شناسی جامعه شناختی و مخاطب شناسی مردم شناسی از انواع مخاطب شناسی است . وی اصول دعوت ( دعوت کننده ) را شروع از خود ، جامعیت و تدریجی دانست و در خصوص راههای جذب دانشجویان به نماز به رفتارسازی ، عادت سازی و عقیده سازی اشاره نمود و گفت ۹۵% انسانها دگر الگو بوده و از ظرفیت پذیری بالایی برخوردارند و تنها ۵% انسانها خود الگو هستند و برای آن که رفتارهای الگویی ما تأثیر گذار باشد سه شرط باید رعایت شود ۱-در شرایط مساوی اهل عمل باشیم ۲-پیش چشم مخاطب باشد۳-رفتار ما همیشگی باشد . به همت ستاد اقامه نماز معاونت امور دانشجوئی و فرهنگی واحد تهران مرکزی نشست تخصصی فرهنگی با عنوان « شیوه های دعوت به نماز » ویژه استادان در روز سه شنبه مورخ ۱۵/۱۲/ ۹۶ در مجتمع دانشگاهی ولیعصر(عج) واحد تهران مرکزی برگزار گردید . در این نشست حجت الاسلام والمسلمین محمد رحیمی کارشناس ستاد اقامه نماز استان تهران در خصوص رسالت مهم دعوت به نمازمطالبی را مطرح نمود . ایشان ضمن اشاره به کیفیت نماز جامعه و شناخت موقعیت موجود ، محورهای اصلی نماز ، جایگاه نماز بین دستورات و فرامین دینی ، ارائه راهکارها و شیوه های دعوت به نماز ، شاخصه های اهمیت نماز گفت : نشانه نماز مقبول آن است که از نماز قبلی یک درجه بهتر باشد ، چنین نمازی رشد دهنده است . به ازای هر نماز ، می توانیم یک پله ، قدم به قدم کیفیت نماز را بالا ببریم . سه محور اصلی بحث نماز شامل چرا نماز ؟ ،چرا دعوت به نماز ؟و چگونه دعوت به نماز می باشد و جایگاه نماز در قطعه اول است . خداوند در قرآن کریم به سه موضوع و دستور الهی دین خدا ، کتب آسمانی و اقامه نماز توصیه و سفارش می کند . ایشان در ادامه سخنان خود تعداد سفارش به امر اقامه نماز را در قرآن کریم بیشترین سفارش دانست و اذعان داشت واژه صلواه ۹۸ بار، واژه عبادت ۲۷۵ بار و واژه ذکر ۲۹۹ بار در قرآن تکرار شده است . امر به نماز ۱۲ بار به صورت جمعی و ۵ بار به صورت فردی در قرآن کریم آمده است . وی در خصوص شاخصه های اهمیت نماز به محوریت نماز در امور مادی ، محوریت نماز در دین ، تکرار معنادار واژه صلوه در قرآن و روایات ، حساسیت شیطان نسبت به نماز ، اشاره نمود و برطبق منویات مقام معظم رهبری بر سه شاخصه همگانی شدن نماز ، تبیین اهیمت نماز و آسان شدن دسترسی به نماز در ترویج نماز تأکید نمود و دلیل دعوت به نماز را در کامل شدن نماز فرد ، رسیدن به یک مقام الهی ، اقامه نماز در راستای اهداف تربیتی ، نقش آفرینی در عالم و کاهش آسیب های اجتماعی دانست و و رسیدن به مقام بالای الهی شامل محسنین ( کسانی که در راه خدا مالشان را انفاق می کنند )، متقین ، مخبتین ( افرادی که نور چشمی های خدا هستند ) ،مفلحین ( کسانی که اهل اقامه کننده نماز هستند و مومنین می باشد . وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت دین به دنبال آن است که افراد جامعه را فرهنگ پذیر کند و دعوت از طریق تغییر نگاه نسبت به دین و شناخت صحیح و دقیق از گیرنده از ارکان ابلاغ و دعوت است . ایشان تصریح کرد : از الزامات اصول دعوت آن است که با توجه به نوع مخاطب ، نوع و شیوه دعوت به نماز باید متفاوت باشد و مخطب شناسی روان شناختی ، مخاطب شناسی جامعه شناختی و مخاطب شناسی مردم شناسی از انواع مخاطب شناسی است . وی اصول دعوت ( دعوت کننده ) را شروع از خود ، جامعیت و تدریجی دانست و در خصوص راههای جذب دانشجویان به نماز به رفتارسازی ، عادت سازی و عقیده سازی اشاره نمود و گفت ۹۵% انسانها دگر الگو بوده و از ظرفیت پذیری بالایی برخوردارند و تنها ۵% انسانها خود الگو هستند و برای آن که رفتارهای الگویی ما تأثیر گذار باشد سه شرط باید رعایت شود ۱-در شرایط مساوی اهل عمل باشیم ۲-پیش چشم مخاطب باشد۳-رفتار ما همیشگی باشد .